Co dělat, když splácíte hypotéku a přijdete o práci?

78484297.jpg

Ztráta zaměstnání v situaci, kdy máte povinnost pravidelně každý měsíc splácet několik tisíc na hypotéku, může způsobit rodině zásadní finanční problémy. Nejde ale rozhodně o situaci bezvýchodnou. Důležité je nepodlehnout emocím a řešit věci racionálně. Níže najdete pár základních pravidel, kterých byste se v takové situaci měli držet.

-          K pravidelným splátkám využijte své finanční rezervy uložené na spořicích účtech a v jiných aktivech. Každý majitel hypotéky by měl mít vytvořenu rezervu optimálně ve výši 6násobku měsíčního příjmu.

-          Pokud jste si nevytvořili dostatečnou rezervu v předchozích letech, hledejte ve svém rozpočtu, kde byste mohli ušetřit. Sepište si všechny výdaje vaší domácnosti a hledejte mezi nimi položky, které byste mohli na pár měsíců škrtnout nebo snížit, a to i za cenu dočasného snížení životního komfortu. Dočasné rezervy můžete hledat i v některých finančních produktech - například přerušením nebo snížením příspěvků na stavební spoření. Rozhodně čerpejte vždy jen z vlastních zdrojů a nikdy neřešte situaci půjčkami s přemrštěnými úrokovými sazbami.

-          Zajímejte se o trh s nemovitostmi. Informujte se, zda se dá pořídit bydlení odpovídající vašim potřebám za nižší cenu. Vlastníte-li luxusní nemovitost, jejíž splácení by se pro vás stalo neúnosné, přemýšlejte o koupi levnějšího bytu, který nebude znamenat takovou finanční zátěž. Dobře zvažte své finanční možnosti.

-          Nastane-li situace, kdy pro vás opravdu nebude únosné splátku hypotéky zaplatit, kontaktujte banku a domluvte se na úpravě splátkového kalendáře. Vzájemná dohoda o odložení nebo upravení výše splátek je pro banku vždy lepším řešením než vyvlastnění nemovitosti a její prodej, který pro ni znamená vyšší náklady.

DSC_0344.JPG
Kdykoliv se změní vaše finanční situace, nebo se dostanete do potíží se splácením hypotéky, jsem vám k dispozici. Naše společnost má dlouholeté zkušenosti s tím, jak vyřešit podobné situace s co nejmenšími problémy a především s tím, jak díky finančnímu plánu podobným starostem do budoucna předejít.
  • DSC_0344.JPG
  • Mgr. Štefan Fabíny

  • ,,Še3m Váš čas i peníze"

  • Specializace:
  • Hypoteční úvěry, Pojištění, Investice

  • Region působení:
  • Vysočina, Brno

  • Kontakt:
  • stefan.fabiny@bcas.cz

Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT